מדוע הלוואה עדיפה על משכנתא לכל מטרה

בעלי עסקים וגם לקוחות פרטיים שואלים את עצמם לעיתים קרובות מהי הדרך המשתלמת ביותר להשיג מימון מהיר. כיום מרבית המוסדות הגדולים והמסודרים מציעים הלוואות אטרקטיביות במגוון מסלולים נוחים. יחד עם זאת, ההשוואה העיקרית אותה יש לבצע היא בין משכנתא לכל מטרה לבין הלוואה רגילה. בעזרת ההשוואה ניתן להבין מדוע הלוואה היא אופציה עדיפה יותר, וכיצד יש לבחור אותה מול נציגי הבנק או מוסדות המימון.

המאפיינים של שיטות המימון

ראשית, כדאי להתחיל בהגדרות כלליות ולהבין מה מאפיין כל שיטת הלוואה. בעוד הלוואה ניתנת על ידי הבנק בהתאם לצרכים אישיים של הלקוח, המסגרת העומדת לרשותו וההיסטוריה הפיננסית, משכנתא לכל מטרה ניתנת לאחר משכון של נכס – בדרך כלל דירת מגורים. היתרון שלה הוא היכולת להשיג סכומי כסף משמעותיים, המגלמים את ערך הנכס, אך החיסרון הוא סיכון גבוה. לקוח שאינו מחזיר הלוואה רגילה אמנם עלול להיתקל בסנקציות כבדות, אולם הוא אף פעם אינו מסכן את הדירה או את הבית שלו. לעומת זאת, בהלוואות משכנתא הבנק רשאי לעקל את הנכס בכל מקרה בו הלווה אינו עומד בתנאי ההלוואה.

שנית, הלוואה עדיפה על פני משכנתא בגלל הגמישות שלה. את ההלוואות אפשר להשיג בהרבה בנקים וגופי מימון, בעוד את המשכנתא ניתן להפעיל בדרך כלל רק מול הבנק בו נלקחה ההלוואה המקורית. גובה המימון שאפשר לקבל כתוצאה ממשכון תלוי במטרת ההלוואה ויש צורך באספקת אסמכתאות, לעומת הלוואה לעסקים אותה ניתן לרוב לגייס בביקור אחד בבנק, באמצעות הטלפון או באתרי האינטרנט.

שיקולים בבחירת מסלול הלוואה

קל יותר לראות מדוע הלוואה עדיפה על משכנתא לכל מטרה כאשר נכנסים אל עובי הקורה, ובודקים מהם השיקולים העיקריים בבחירת מסלול הלוואה. במידה ובוחרים לקחת הלוואה מהבנק בו מנוהל החשבון של העסק, יש לברר כיצד הפעולה תשפיע על ההתנהלות העתידית. חשוב לדעת האם ההלוואה צפויה לשנות את תנאי האשראי, לחייב את העסק בהגבלות מסוימות או להופיע בצורה שלילית בהיסטוריית הפעולות. מסלולי ההלוואה השונים נבדלים ביניהם בהתאם לסכום המבוקש על ידי הלקוח, גובה הריבית, פריסת התשלומים ואופי ההחזרים. השיקול העיקרי צריך להיות ניצול הגמישות היחסית והתאמה של המסלול לצרכים ולנתונים של העסק.

על מנת להתאים את ההתנהלות הכלכלית להחזר ההלוואה כדאי לברר מראש את תנאי פריסת התשלומים. בעת נטילת הלוואה חשוב לברר האם הגוף המממן דורש ריבית צמודה לממד או ריבית משתנה, מציע הלוואה ללא ריבית בכלל או לחילופין קובע מועד עתידי לתחילת ההחזר וכך מאפשר היערכות יסודית יותר. בנוסף, מומלץ לבדוק האם קיימת אפשרות לפרוע את ההלוואה מוקדם וללא תשלום עמלות. שיקולים אלו מהווים את הבסיס להחלטה על לקיחת הלוואה ספציפית עבור העסק לעומת משכנתא לכל מטרה.

הלוואות בערבות מדינה